Strona Archiwalna

Powiększanie tekstu: A A A
Szukaj

Jubileusz 150-lecia Powiatu Wysokomazowieckiego

 Jubileusz 150-lecia Powiatu Wysokomazowieckiego

4 września odbyła się w Wysokiem Mazowieckiem uroczystość związana ze rocznicą 150-lecia działania Powiatu Wysokomazowieckiego jako struktury administracyjnej.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Kościele Św. Piotra i Pawła, pod przewodnictwem JE ks. Bp. Janusza Stepnowskiego, ordynariusza łomżyńskiego.

Na uroczystości przybyli ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy, w tym Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, duchowieństwo, w tym biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, komendanci służb mundurowych. W Mszy świętej uczestniczyły władze Powiatu ze Starostą Bogdanem Zielińskim i Wicestarostą Leszkiem Gruchałą i Radnymi powiatu.

Historia powiatu sięga drugiej połowy XIX wieku. W grudniu 1866 roku Car Aleksander II podpisał ustawę o zarządzie gubernialnym i powiatowym. W guberni łomżyńskiej powołano 8 powiatów. Obok powiatu mazowieckiego (taka nazwa wówczas obowiązywała) znalazły się również: kolneński, łomżyński, makowski, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski i szczuczyński.

Jak powiedział po powitaniu gości starosta Bogdan Zieliński miasto Wysokie Mazowieckie stało się wówczas - decyzją władz carskich - ważnym ośrodkiem administracyjnym. Decyzja władz carskich była również karą dla większego wówczas i bardziej znaczącego Tykocina.

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym święcie, bo jest to też moje święto, święto mieszkańca powiatu wysokomazowieckiego - powiedział marszałek Jerzy Leszczyński, który wiele lat pracował w granicach powiatu - jako doradca w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz przy organizowaniu i współpracy ze strukturami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Marszałek podkreślił również dobrą współpracę władz samorządowych województwa i powiatu.

W jubileuszu uczestniczyli również mieszkańcy miasta i powiatu. Na stadionie miejskim odbywały się występy artystyczne, rozstrzygnięto konkurs zasłużony dla edukacji ekonomicznej, starosta wręczył stypendia, a publiczność oczekiwała na gwiazdę wieczoru - zespół Bajm.

 

Na zakończenie Mszy Św. Ksiądz biskup poświęcił sztandar powiatu.

 

Zarząd i Rada Fundacji „Praca dla Niewidomych” oraz Członkowie Komitetu Pomocy  Niewidomym w Polsce, składają najlepsze życzenia z okazji jubileuszu i życzą dalszego rozwoju.

 

                                            

 

Copyright © 2012 by Fundacja "Praca dla Niewidomych"
Wykonanie: ewipo.pl
Numer KRS: 0000158692, Konto bankowe fundacji: 31 1140 1010 0000 5300 0500 1001
Adres: ul. Jasna 22, 00-054 Warszawa, Tel.: 22 826 88 66 e-mail: fpdn@fpdn.org.pl