Strona Archiwalna
Zmarł Śp. Stanisław Piotr Świderski - FUNDATOR naszej organizacji
16 maja 2021 roku,
w święto św. Andrzeja Boboli,
w nocy czasu polskiego,
odszedł do Pana w Bronxville, stan NY, USA
Śp. Stanisław Piotr Świderski
Urodzony w Warszawie w 1924 roku,
syn Stanisława i Hanny z domu Lilpop.
Żonaty, ojciec dwóch synów:
Piotra i Andrzeja.
Od 1951 rok mieszkał i pracował w Stanach
Zjednoczonych.
Absolwent Gimnazjum im Batorego w Warszawie, student Uniwersytetu Warszawskiego, potem Uniwersytetu w Londynie i Uniwersytetu Columbia. Wieloletni pracownik IBM Corporation.
We wrześniu 1939 roku członek 23 Drużyny Harcerskiej w Warszawie – łącznik w Biurze Prezydenta Warszawy. W latach 1942-44 żołnierz Armii Krajowej w stopniu podporucznika, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Więzień dwóch obozów jenieckich w Lamsdorf i w Murnau w latach 1944-1945. Uczestnik Brytyjskiej Szkoły Oficerskiej w Kairze. W latach 1946-57 służył w Drugim Polskim Korpusie we Włoszech i Anglii.
Do 1944 roku mieszkał w Warszawie, potem szlakiem pielgrzymów wojennych we Włoszech, Egipcie, Londynie, osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat aktywnie pracował w IBM Corporation, w biurze zarządu w Nowym Jorku.
Człowiek ogromnie oddany pracy społecznej. Od 1958 roku pracuje w Komitecie Pomocy Niewidomym w Polsce, a od 1978 roku jest jego Przewodniczącym. Komitet prowadzi od ponad 70 lat działania na rzecz społeczności osób niewidomych, a potem także niepełnosprawnych realizując programy edukacyjne, rehabilitacyjne, pomoc medyczną i socjalną, rozwój nowych technologii. Komitet przez wiele lat wspierał odbudowę i rozbudowę Zakładu w Laskach i innych jednostek Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, a potem powołał do życia Fundację „Praca dla Niewidomych”, której misją jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.
Stanisław Świderski był współzałożycielem, razem z Jackiem Kuroniem, Fundacji Pomoc Społeczna SOS, założycielem i prezesem American Society for Arts in Poland. Uczestniczył w Programie Pomocy Stanów Zjednoczonych dla Polski, w 1991 r. jako doradca rozwoju organizacji społecznych, w 1994 r. strategii rozwoju Fundacji SOS, w 1991 r. reorganizacji i prywatyzacji, w 1992 r. pracował jako doradca w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych.
Stanisław Piotr Świderski to przede wszystkim wielki polski patriota. Kochał Polskę, dla niej żył, jej losy były my bliskie. To wzór nowoczesnego patriotyzmu, który wyraża się w działaniu i oddawaniu swojego czasu oraz talentów własnej ojczyźnie.
Stanisław Swiderski ponad 120 razy odwiedzał Polskę, aby patrzeć jak jest wykorzystywana pomoc Komitetu, co można robić lepiej, mądrzej i skuteczniej. To była dla Niego zawsze okazja do spotkania z drugim człowiekiem, okazywania mu zainteresowania, słuchania go. Miał ogromny dar wyobraźni, tworzenia rzeczy, których realizacja wydawała się niemożliwa. Tak właśnie powstało wielkie dzieło Komitetu i osobiste Pana Stanisława Świderskiego: Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej w Stanisławowie, który w tym roku świętuje swoje 20-lecie. Komitet kupił kilka hektarów ziemi, stare, dość zniszczone budynki, a w wizji Pana Stanisława miało to być miejsce pracy dla wielu osób z niepełnosprawnościami, którzy odnajdą tutaj swoje nowe miejsce w życiu: pracę, środowisko, poczują się użyteczni i potrzebni. Dzisiaj, po 20 latach od tej wizji, zrodzonej na stopniach małego ceglanego domku, działa w Stanisławowie nowoczesny Zakład, który zatrudnia 58 osób z niepełnosprawnościami. Działalność RZAZ opiera się na prowadzeniu nowoczesnej kuchni, specjalistycznego rolnictwa, a także jest miejscem aktywnej rehabilitacji zawodowej, społecznej i medycznej. Wizja stałą się rzeczywistością.
Po kilku latach poszukiwań, kiedy Pan Stanisław zachęcał nas do nowych pomysłów i nowych dzieł, powstał Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie na Podlasiu. Dzięki otwartości Starosty i Radnych Powiatu, ale także dzięki hojności Pana Stanisława, powstał tu nowoczesny Zakład prowadzący hotel, restaurację, rehabilitację oraz stajnię. Głównym osiągnięciem ZAZ w Krzyżewie było zatrudnienie 45 osób z niepełnosprawnościami, które realizują swoje nowe obowiązki, prace, naukę zawodu, życie we wspólnocie.
Pan Stanisław był gorącym patriotą, ale także był osobą, dla którego najważniejszy był drugi człowiek. Szczególnie ten człowiek, któremu w życiu było trudniej. Dla niego Pan Stanisław był gotowy zrobić wszystko.
Dzisiaj, kiedy Pan Stanisław jest, jak sam mówił „na niebieskiej chmurce”, kiedy już odpoczywa w świecie nowym, mam głębokie przekonanie, że jego czyny idą za nim. Nasze myśli, wdzięczność wielu ludzi, podziw dla jego wizji, dobro idą za nim do bram Najwyższego. Nam pozostawionym tutaj, pozostaje tylko pełnić dalej tę misję, wypełnić miłość Pana Stanisława do drugiego człowieka.
Słowa naszej wdzięczności Panu za życie Pana Stanisława i nasza modlitwa za jego wieczny odpoczynek. I słowa pocieszenia i wdzięczności dla Pani Basi, która przez ostatnie lata wspierała Pana Stanisława w jego zamysłach i projektach, zawsze bliska i oddana.
Piotr Konczewski
Prezes Zarządu
Fundacji „Praca dla Niewidomych”